Hakkımızda

Türkiye'nin küçük bir kasabası olan Kapadokya Bölgesindeki Ortahisar Kasabasını keşfettikten hemen sonra, kasabanın önemli bir turizm bölgesinde olmasına rağmen, turizm ile ilgili hiçbir girişimde bulunulmamış olması, zaten bizde var olan girişimcilik ruhunu hemen harekete geçirdi.

Fark ettik ki, bölgeye gelen turistlerin, bölge halkının yaşama şekli ile ilgili genel bilgi sahibi olabilecekleri bir etnografya ve kültür müzesi yoktu. Bu fikirden hareket ederek, yaptığımız araştırmalardan sonra, yıkılmakta olan ve toplam 1500 metre kare alana sahip tarihi taş binaları Belde Belediyesinden kiraladık. Halk şaşkındı, merak içerisindeydi. Bu fikri hayata geçirene dek hiç kimse ile paylaşmadık.

Önümüzdeki uzun ve meşakkatli sürecin farkındaydık fakat kararlıydık. Biraz zaman alacaktı. Yinede Türkiye'nin en genç müze kurucuları olarak tarihe geçecek ve müze'nin bir çok dünya ülkesinden insanlar tarafından gezildiğini ve Kapadokya ile ilgili etkilenmiş olarak döndüklerini hayal edip, geceli gündüzlü, uykusuz ve sürekli yolculuk halinde çalışmaya başladık.

Ankara'da kaldığımız süre içerisinde ,akademik ve kültürel olarak AR-GE çalışmaları yapıyor, Ortahisara geldiğimiz hafta sonlarında restorasyon çalışmalarını bitirmeye çalışıyorduk. Bu uzun soluklu kuruluş aşaması tam 2 yıl sürdü, nihayet müze tamamlanmıştı. 2 yıl içerisinde yaşamış olduğumuz yorgunluğun ise şimdi bakıyoruz izi bile kalmadı. Çünkü hayellerimize ulaştık. Ne demiştik "dünyanın birçok ülkesinden, bir çok kişi müzeyi ziyaret edecek" hayal kurduğumuzu, hayal görmediğimizi biliyorduk. Öyle ki, İspanya Kraliçesi dahil olmak üzere pek çok önemli ve ünlü kişi ile tokalaşmak, sohbet etmek mutluluğunu yaşadık.

Kültür Müze kurulduktan hemen sonra,resmi işlemeleri tamamlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaatımızı yaptık, yaklaşık 1 yıl önce müze belgesini aldık. Şu anda Kültür Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı özel bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Müzenin birde restoran bölümü var, Bu bölümde, yöresel yemekler ve içecekler hazırlanıyor. Ziyerete gelen yerli ve yabancı yaklaşık 50.000 kişiye hizmet ve servis veriyor.

Birçok yabancı ülkeden, teşekkür ve tebrik mesajları alıyoruz. Bölgeye ne zaman önemli bir konuk gelse mutlaka müzeyi ziyaret ediyor ve restoran bölümündeki yemeklerden tadıyor.

Tüm bunlar restorasyon süresi hariç olmak üzere 3 yılda oldu. Çok yoğun, fedakar ve disiplinli bir çalışma ile hedefimize ulaştık. Ortahisar Kasabası artık Turizm destinasyonu içerisinde bir kasaba. Halk çok memnun, istihdam sağladık ve çalışanlarımızı turizm konusunda eğitimlere gönderiyoruz.

Ülkemizin Kültürü'nün tanıtımında ve Turizm konusunda, Kapadokya Bölgesinde önemli bir rol aldığımız için mutluyuz, gururluyuz.

Bir müze kurmak, bir ticarethane kurmaktan çok ama çok daha zor ve meşakkatli, ayrıca çok az insanın cesaret edip kalkışacağı bir şey.

Anlatabileceğimiz, yaşadığımız binlerce zorluk ve karşılığında aldığımız binlerce mükafat var. Zorluklar bizi ağlatamadı fakat aldığımız olumlu tepkiler karşısında yaşadığımız mutluluk gözyaşlarımızı tutmamıza engel oldu. Mutluluktan hıçkırarak ağladığımız oldu.

Çabalarımızın devamında eleştri ve desteğinizin önemine içtenlikle inanıyoruz.
Saygılarımızla,

Özel Kapadokya Kültür Müzesi

Berrin YILDIZ
Kurucu

Murat SARIKAYA
Kurucu

defter
 
Türkiye`nin Sosyal Girişim Projesi seçilen Özel Kapadokya Kültür Müzesi`ne başarısından dolayı, Sivil Havacılık Genel Müdürü Sayın Dr. Ali Arıduru tarafından plaket verildi.

Devamı..
 
 
 
 
Site Tasarım ve Uygulama: POTKAL
     
Tarım Odası, Yağı Odası, Köy Meydanı, Köy Odası, Geleneksel Mutfak, Kız isteme Merasimi, Pekmez Yapım Odası, Kına Gecesi, Dokuma Odası, Gelin ODası, Türk Hamamı, Balon, Uçan Balon, Balon Sepeti, Anatolian Baloon, Cappadocia , Culture , Museum , Restaurant , Special Meal , Kapadokya , Kültür , Müze , Özel Yemek , Yemek Tarifleri, Kültür Müze, Ortahisar, Tükiye, Turizm, Contemporary art, Archaeology, Indian Arts, Museum of Culture, Native Turkish lifeways, Culture of the Southwest, Southwestern culture, Southwestern archaeology, Archaeology of the Southwest, Southwest ancestry, Contemporary Southwest, Laboratory of Anthropology, Amy Bloch Wing, Here, Now and Always, Native American presence in the Southwest, Southwest exhibitions, Southwestern artifacts, Native American elders, Native America artists, Native American scholars, Native American teachers, Native American builders, Native American wriers, Museum professionals, Museums in Turkey, Arts and culture in New Mexico, Turkey Travel Planner